Edge stjäl dina öppna flikar från Chrome

Microsoft går långt för att få dig att använda webbläsaren Edge, och med nya Windows-uppdateringar går företaget längre än någonsin tidigare. Nu kanske du upptäcker att dina öppna flikar i Chrome plötsligt laddas i Edge.

Om din webbläsare öppnas efter en Windows-uppdatering med alla dina flikar öppna bör du vara försiktig. Det kan vara en annan webbläsare än du förväntar dig.

Om din webbläsare öppnas efter en Windows-uppdatering med alla dina flikar öppna bör du vara försiktig. Det kan vara en annan webbläsare än du förväntar dig.

Microsoft flyttar ständigt fram gränserna för hur långt man kan gå för att locka fler användare till webbläsaren Edge, som är en integrerad del av Windows 10 och 11.

Men har företaget gått över gränsen den här gången?

Här på PC-tidningen har vi skrivit otaliga artiklar om de ofta fantasifulla planerna på att locka bort folk från konkurrerande webbläsare.

Tydligen fungerar strategin för Microsoft, eftersom den senaste statistiken över webbläsaranvändning visar att Edge nu har en penetration på nästan 13 procent. Det är en ökning med knappt 2 procent sedan november förra året.

> Läs även: 3 skäl till varför du bör överväga att använda Bing

Ny uppdatering, nytt påhitt

Så hur har Microsoft lyckats öka antalet användare för Windows-versionen av Edge?

Det är tack vare en rad smarta knep för att locka oss att använda Edge istället för Firefox, Chrome och andra konkurrerande webbläsare.

När du uppdaterade Windows med en större funktionsuppdatering fick du länge gå igenom en serie frågor där du skulle välja inställningar på datorn.

En av frågorna är om man vill använda Microsofts rekommenderade webbläsarinställningar. Med rekommenderade webbläsarinställningar menar Microsoft att du ska använda Edge som standardwebbläsare och söka via sökmotorn Bing.

Om du är ouppmärksam när frågorna haglar efter en Windows-uppdatering kommer du plötsligt att upptäcka att alla länkar öppnas i Edge istället för i din favoritwebbläsare.

> Läs även: Hur du tar bort cookies i Chrome och Edge

Hämtar dina flikar från Chrome

Microsofts nya strategi träder också i kraft efter större Windows-uppdateringar.

Här har flera användare upplevt att webbläsaren Edge öppnas av sig själv efter en Windows-uppdatering, trots att de normalt inte använder denna webbläsare.

Till deras förvåning öppnades Edge med alla flikar som de hade haft öppna i Chrome, vilket var den webbläsare de normalt använde.

På så sätt var det förmodligen Microsofts förhoppning att folk helt enkelt skulle fortsätta arbeta i Edge utan att inse att de inte längre var i Chrome.

Flikstölden skedde oavsett om de olyckliga Windows-ägarna hade valt att använda de rekommenderade webbläsarinställningarna efter Windows-uppdateringen eller inte.

> Läs också: Hantera dina lösenord i Chrome och Edge

Alla flikar som du hade öppna i Chrome kan nu plötsligt öppnas i webbläsaren Edge, så du kanske inte ens inser att du använder en annan webbläsare.

Alla flikar som du hade öppna i Chrome kan nu plötsligt öppnas i Edge-webbläsaren, så du kanske inte inser att du använder en annan webbläsare.

Sista striden före det fria valet

Som ni kanske har läst på andra ställen på vår webbplats träder en ny EU-förordning - DMA, eller Digital Markets Act - i kraft den 6 mars i år, vilket innebär att europeiska medborgare kommer att garanteras fritt val på sina elektroniska enheter.

Det innebär bland annat att du måste kunna ta bort Bing och Edge från datorer som kör Windows om du inte vill använda webbläsaren.

Med andra ord riskerar Microsoft att en stor andel av Windows-ägarna kommer att ta bort webbläsaren från sina datorer, vilket gör det ännu svårare att vinna över dem från Chrome eller andra konkurrenter.

> Läs även: Microsoft tvingas backa: Vinka farväl till Edge och Bing

Microsoft och andra teknikjättar befinner sig därför i en kamp mot klockan om de ska kunna vinna marknadsandelar innan de nya EU-reglerna träder i kraft.

Detta kan innebära att företag som Apple och Google också kommer att försöka sig på att luras innan den 6 mars - något som vi naturligtvis kommer att följa noga här på tidningen.