Norsk dam hackad: Flera miljoner liter vatten strömmade ut

I april blev en damm i Norge attackerad av hackare som tog kontroll över driftsystemet. Målet var att skapa rädsla och oro, säger myndigheterna. Nu tror man sig veta vem som ligger bakom.

Här ser du klippan Hornelen vid Bremanger.

Damningsanläggningen vid Bremanger, som ligger i västra Norge, attackerades den 7 april 2025. Här ser man klippan Hornelen, som är 860 meter hög och ligger på ön Bremangerlandet i Bremanger.

© Shutterstock

Hackning, cyberbrottslighet och hybridkrig kan låta som mycket diffusa och abstrakta begrepp.

Handlingar som endast sker digitalt och som enbart handlar om att skada tekniska och digitala system, som att infiltrera styrsystem med skadlig kod eller utnyttja en säkerhetslucka för att få tillgång till data.

Men hacking kan också ta sig en annan och mycket mer fysisk form, där de digitala attackerna flyttar från de digitala systemen och plötsligt orsakar förödelse i verkligheten.

Ett mycket konkret exempel på detta inträffade i april vid Bremanger i västra Norge mellan Ålesund och Bergen. Hackare lyckades nämligen ta kontrollen över en damm och efter eget godtycke styra vattenmassorna, dammens dammluckor och dräneringen.

700 miljoner liter vatten forsade ut

Enligt den norska tidningen VG hade hackarna kontroll över dammen under fyra timmar, och under dessa fyra timmar öppnades dammens ventiler. Det innebar att cirka 500 liter vatten per sekund forsade ut.

Det innebar att omkring 700 miljoner liter vatten hann strömma ut från dammen medan attacken pågick.

Större delen av Norges energiproduktion kommer från vattenkraft och landets många dammar och vattenanläggningar. Därför har händelsen också väckt uppmärksamhet, även om dammen i Bremanger inte direkt används för att producera elektricitet, utan främst för att reglera och förse en närliggande fiskodling med vatten.

Sedan händelsen i april har de norska myndigheterna, däribland Politiets Sikkerhetstjeneste (PST), som är den norska polisens underrättelsetjänst, och Den Nationale Kriminaltjeneste i Norge, undersökt händelsen.

Norge pekar på Ryssland

Enligt de norska myndigheterna pekar nu allt på att det är hackare med kopplingar till Ryssland som ligger bakom attacken mot den norska dammen.

”Det senaste året har vi också sett en förändring i aktiviteten från proryska cyberaktörer (…) I april utsattes en damm i västra Norge för en sådan operation. Syftet med denna typ av aktioner är att påverka och skapa rädsla och oro bland landets befolkning”, har Beate Gangås, chef för Politiets Sikkerhetstjeneste, tidigare uttalat till VG i samband med ärendet.

På X har den ryska ambassaden i Norge tagit avstånd från Beate Gangås uttalanden om hybridkrig och förnekar att Ryssland och den ryska regeringen har någon koppling till attacken.

”Det är uppenbart att PST förgäves försöker underbygga den mytiska hotbilden om rysk sabotage mot norsk infrastruktur i år,” står det bland annat i ett uttalande från ambassaden.

Norge och Ryssland delar en 198 km lång gräns med en övergång vid Storskog. Det är Europas enda öppna Schengengräns mot Ryssland.

Orsaken var ett dåligt lösenord

Enligt företaget Breivika Eigedom, som står bakom dammen, kunde attacken ske eftersom styrsystemet som kontrollerar dammanläggningen i Bremanger hade ett dåligt lösenord.

Lyckligtvis skedde ingen skada vid attacken den 7 april 2025 under de fyra timmar som ventilerna var öppna, men attacken bör få många att ompröva säkerheten, särskilt på viktiga infrastrukturanläggningar.

den här kartan från Associated Press kan du se en rad cyberattacker som västerländska myndigheter tror att Ryssland ligger bakom.