Kan antivirus verkligen vara gratis?
Svaret är ja, men du måste vara på din vakt när du letar efter gratis antivirusprogram på internet.
Det finns gott om hemsidor som erbjuder gratis antivirusprogram, men det är inte alltid du kan lita på hur effektiva programmen är. En del hemsidor är till och med direkt farliga att öppna.
På PC-tidningen har vi genom åren testat otaliga säkerhetsprogram i samarbete med det tyska testinstitutet AV-Test.
PC-tidningen rekommenderar
Därför har en tydlig uppfattning om vad som är bra om du vill satsa på ett antivirusprogram som är gratis:
Använd gratisprogrammet Avast One Essential
Avast One Essential är ett av de effektivaste antivirusprogrammen samtidigt som det utmärker sig genom att vara ovanligt diskret.
Arbeta utan att bli störd
Gratisversionerna av många andra antivirusprogram uppmanar konstant om att köpa den kommersiella versionen av programmet. Eller så ber dig allt som oftast att ta ställning till potentiellt farliga filer som programmet har hittat i datorn.
Inget av detta håller Avast One Essential på med. Det stör så lite som möjligt och det är enkelt att använda.
Innan du installerar Avast One Essential är det viktigt att du först avinstallerar det gamla antivirusprogrammet.
Vill du ändå köpa ett antivirusprogram kan du läsa mer om för- och nackdelar med det i den här artikeln.
Få en säker dator med PC-tidningen
Hämta Avast One Essential från våran hemsida där alla som läser PC-tidningen kan hämta program, artiklar och mycket annat till datorn.
Där finns de bästa programmen som har testats och valts ut av redaktionen. Alla program är garanterat fria från virus och till vart och ett av dem hör utförliga steg för steg-artiklar för att du ska kunna komma i gång med programmen.
Avast One Essential är en del av PC-tidningens säkerhetspaket, som innehåller åtta kraftfulla program som skyddar din dator på olika sätt. Alla programmen är testade av våra experter och givetvis virusfria.
> Just nu kan du få tillgång till allting på våran hemsida tillsammans med ett nummer av PC-tidningen för bara 29 kronor.Läs mer om erbjudandet.