Problem att spara bokmärken i Google Chrome.

© Shutterstock

Google löser trist fel Chrome

Säkerhetsprogram i Windows kan vara lite för nitiska och hindra Google Chrome från att spara filer i Windows 10. Nu jobbar Google på en lösning.

Ett ganska speciellt problem i Chrome har gjort livet surt för många användare av Windows 10.

Problemet är att nya filer som skapas av Chrome fångas upp och stoppas av datorns antivirusprogram. Ett exempel är att det inte har gått att lägga till nya bokmärken i Chrome eftersom de inte får tillstånd av säkerhetsprogrammet att sparas.

Uppgifterna kommer från Bleeping Computer.

Felet kommer sig av att Chrome sparar vissa typer av filer på ett sätt som gör att antivirusprogrammen kan reagera. De tar en snabbt titt på filen och känner de inte igen den blockeras helt enkelt filen. Tanken är att skydda datorn genom att på detta sätt stoppa skadliga filer, men i detta fall drabbar det alltså även högst legitima filer.

> Mer att läsa: Nya funktioner i Chrome

Chrome kommer att uppdateras

Google har förstås noterat problemet som kommer att lösas i en kommande uppdatering av webbläsaren.

Därför är det viktigt att hålla Chrome uppdaterat, särskilt om du upplever det problem som vi skriver om här.

> Mer att läsa: Installera tillägg i Chrome

Uppdatera Google Chrome

Chrome uppdateras automatiskt. Vill du veta vilken version av Chrome du har eller om du vill tvinga fram en uppdatering, gör du så här:

  1. Klicka på de tre prickarna överst till höger och välj Hjälp.
  2. Klicka på Om Google Chrome för att se versionsnumret och för att automatiskt hämta eventuella uppdateringar.

När detta skrivs är den senaste versionen av Google Chrome 87.0.4280.1

> Mer att läsa: Ny stor uppdatering till Chrome

Kanske är du intresserad av...