Klassisk hemdator återuppstår

Den gamla åttiotalsdatorn ZX Spectrum är tillbaka i en ny och förbättrad version.

ZX Spectrum med sina annorlunda gummitangenter.

ZX Spectrum med sina annorlunda gummitangenter.

© Shutterstock

Teknik åldras ofta ganska snabbt, men det finns undantag.

ZX Spectrum är en klassisk hemdator som fyller 40 nästa år. Det är en imponerande ålder för en dator, särskilt som det fortfarande är många som fortfarande gillar och använder den.

ZX Spectrum var en av de första hemdatorerna. Den lanserades på åttiotalet och är en av de viktigaste föregångarna till de datorer som vi tar för givet i dag.

Nu kommer ZX Spectrum i en ny och uppdaterad version med ett utseende och med komponenter som hör 2021 till.

Den nya versionen heter ZX Spectrum Next Issue 2. Det rör sig om en uppdaterad version av ZX Spectrum Next som kom för ett par år sedan.

> Mer att läsa: Lagringsmedierna som försvann

ZX Spectrum Next Issue 2

Nya ZX Spectrum har fått en modernare form.

© Kickstarter

Förbättringar

Nya ZX Spectrum Next innehåller en hel del förbättringar jämfört med originalet.

Den kan hantera fler färger, har fler ljudkanaler och den är snabbare. Lagringsutrymmet är förbättrat och den kan anslutas till nätverk.

Fans av ZX Spectrum har redan gjort nya spel och program till datorn och många gamla spel har uppdateras med modernare grafik.

ZX Spectrum Next Issue 2 finansieras på gräsrotsnivå via Kickstarter. Projektet är fullt finansierat och produktionen har redan kommit i gång.

Den billigaste versionen kostar 300 pund, det vill säga runt 3 500 kronor. Det är ungefär hälften så mycket som de 2 400 kronor som ZX Spectrum kostade 1983.
2 400 kronor från 1983 motsvarar nämligen cirka 6 500 kronor i dagens penningvärde.

> Läs mer om nya ZX Spectrum Next och köp den på Kickstarter.

Video

Videon ovan visar nya ZX Spectrum Next Issue 2.