Onlimes servrar ligger djupt inne i de norska fjällen, så dina data ligger i tryggt förvar i Skandinavien.
Backup:

Onlimes servrar ligger djupt inne i de norska fjällen, så dina data ligger i tryggt förvar i Skandinavien.

Onlime: Spara dina filer i en säker online-backup

Som läsare av PC-tidningen får du exklusiv tillgång till 100 gigabyte kostnadsfritt lagringsutrymme för säkerhetskopiering på nätet i två år hos danska Onlime. Läs hur du kommer igång.

År 2012 skapade danskarna Levi Rauff och Mathias Ditlev företaget Onlime, som erbjuder ett nordiskt alternativ till de stora amerikanska backuptjänsterna som exempelvis Google, Dropbox, Apple och Microsoft.

Onlime hyr lagringsutrymme hos norska Jottacloud som i sin tur använder det norska datacentret Green Mountain.

Det innebär att alla filer som sparas hos Onlime är i säkert förvar i de norska fjällen, bland annat i Stavanger. Här har Green Mountain tagit över ett före detta NATO-lager för vapen som huggits ut 200 meter in i fjället.

> Läs även: Så ofta bör du säkerhetskopiera datorn

Skördar inte dina data

Onlime har en uttalad policy om att aldrig använda dina uppgifter eller sälja information om dig till tredje part.

Den här policyn står i positiv kontrast till många av de amerikanska konkurrenterna som använder sig av kunskap om ditt beteende för att sälja annonser.

Därför kan du känna dig trygg när du sparar dina allra mest privata data hos Onlime som alternativ till de stora internationella konglomeraten.

> Läs även: Så mycket är dina personuppgifter värda

Datacenter har huggits in i fjället

Onlimes servrar ligger 200 meter in i ett fjäll i norska Stavanger, och är därmed väl skyddade mot både naturkatastrofer och katastrofer orsakade av människor.

I videon nedan kan du få en liten titt in i det gigantiska datacenter som tidigare inhyste NATO:s vapenmagasin.

Du får 100 GB kostnadsfritt i två år

Vi har ordnat ett riktigt fördelaktigt avtal med Onlime, som innebär att alla som prenumererar på PC-tidningen kan få kostnadsfri tillgång till 100 gigabyte lagringsutrymme hos tjänsten i två år. 

När du är registrerad hos Onlime kan du fritt använda företagets backupprogram på datorn och deras appar för mobil och surfplatta. 

Både program och appar gör det enkelt att komma igång med att skydda viktiga filer. 

När två år har gått kan du fortsätta använda 100 gigabyte till ett särskilt förmånligt pris som bara är tillgängligt för PC-tidningens läsare.

> Läs mer om hur tjänsten fungerar och få svar på alla dina frågor i den här artikeln i Fördelszonen

Erbjudandet gäller året ut

Registrera dig hos Onlime senast 31 december 2022 om du vill utnyttja erbjudandet om 100 gigabyte kostnadsfritt lagringsutrymme på nätet i två år.

Eftersom detta erbjudande är unikt för PC-tidningens läsare hittar du det inte på Onlimes hemsida. 

Normalpriset är 477 kronor om året. Du sparar alltså 954 kronor och får en av de säkraste backupmöjligheterna på marknaden. 

> Du får tillgång till dina 100 GB hos Onlime här

Språk för program och kundtjänst

Onlimes program och app är på svenska, och företaget har en engelsk kundtjänst som du kan kontakta om du har frågor om tjänsten.

Du kan kontakta Onlimes kundtjänst via följande e-postadress: 

[email protected]

Få 100 GB nu!

Om du vill ha 100 gigabytes kostnadsfritt utrymme på nätet i två år ska du bara besöka Onlimes sida i Fördelszonen:

> Få 100 GB lagringsutrymme hos Onlime

Där kan du också läsa vår stora guide till Onlime, så att du kan få ut det mesta av tjänstens många funktioner.

Klicka först på knappen ”Få 100 GB gratis utrymme” och registrera dig hos Onlime. Företaget registrerar själv att du är läsare av PC-tidningen och därför inte ska betala för utrymmet. 

Hämta sedan Onlimes program så att du kan säkerhetskopiera datorn automatiskt till Onlimes servrar.

Du måste vara inloggad i Fördelszonen för att få tillgång till den unika länken. För att skapa en profil i Fördelszonen behöver du ett prenumerationsnummer eller ett lösnummer av en tidning. 

Erbjudandet gäller både befintliga och nya prenumeranter. Är du inte prenumerant än kan du få tillgång till Onlime-erbjudandet, Fördelszonen och PC-tidningens övriga digitala innehåll för endast 29 kronor. Se erbjudandet här

Kanske är du intresserad av...