Det är enkelt att filma nu för tiden. De flesta mobiler är nämligen utrustade med en kraftfull kamera som med några få tryck med fingret kan spela in videor i skyhög upplösning.
Minnen från semestrar och andra händelser är lätta att föreviga, men inspelningarna kan snabbt hopa sig på mobilens minneskort, datorns hårddisk eller en lagringstjänst i molnet.
Här har de en tendens att ligga kvar och istället för att delas med vänner och familj fastnar de minnesvärda filmerna där på obestämd tid. Med ett praktiskt program för datorn kan du skapa imponerande DVD-filmer av dessa inspelningar.
LÄS ÄVEN: Välj den bästa externa DVD-enheten
Skapa DVD-filmer av videoinspelningarna
Oftast när vi ska visa videor i ett socialt sammanhang skickar vi runt mobilen från hand till hand. Men det är dels besvärligt och dels kan det vara svårt att tyda vad som händer på den lilla skärmen.
Med DVDStyler kan du enkelt återuppleva fina upplevelser på en stor TV tillsammans med vänner eller familj. Med hjälp av programmet kan du nämligen skapa egna DVD-filmer av inspelningarna från mobilen.
Välj bara en mall att arbeta utifrån, så kan du designa en snygg DVD-meny precis som du vill ha den. När DVD-menyn är klar är det enkelt att lägga till videoklipp och foton i programmet direkt från Utforskaren i Windows.
LÄS ÄVEN: Gör en släktbok på datorn
Hämta DVDStyler i Fördelszonen
DVDStyler kan du läsa mycket mer om i PC-tidningen nummer 14, där vi också har en fördjupad guide till hur du skapar DVD-filmer med programmet. Du kan hämta programmet utan kostnad i Fördelszonen om du prenumererar på PC-tidningen.
Följ den här länken för att hämta programmet i Fördelszonen. Där får du även tillgång till en PDF-version av artikeln med guiden till programmet.
Om du inte prenumererar på PC-tidningen kan du göra det genom att klicka här.
Då får du tillgång till en uppsjö av användbara program och verktyg i Fördelszonen.
LÄS ÄVEN: Skapa en egen app på fem minuter