I början av 80-talet gjorde Microsoft succé med sitt första operativsystem – MS DOS. För att få datorn att göra något var man tvingen att skriva in kommandon för hand.
Den 20 november 1985 händer emellertid något som startade en revolution i datorvärlden.
Microsoft lanserade en helt ny typ av operativsystem, som med tiden skulle bli det överlägset vanligaste operativsystemet för datorer – Windows.
I videon nedan ser du hur en viss Steve Ballmer på Microsoft försökte sälja den banbrytande produkten.
Den första utgåvan följdes snart av nya versioner och ju bättre operativsystemet blev, desto populärare blev det.
Hitta din egen favorit
Galleriet nedan visar skärmbilder ur alla versioner av Windows. Vilken av dem är din favorit?
Sist i artikeln kan du rösta!

Windows 1.0 revolutionerade sättet att styra en dator. Nu gick det att ge kommandon med en mus förutom tangentbordet. Alla program startades i en grafisk miljö i stället för med kommandon på en svart skärm.

Windows 2.0 fick bättre grafik och nu dök de första versionerna Word och Excel för Windows upp av. Programfönster kunde även läggas ovanpå varandra.

Med Windows 3.0 förbättrades filhanteringen och andra inbyggda småprogram. I uppdateringen till Windows 3.0 fanns det populära spelet Minröj.

Windows NT 3.5 var den andra versionen av Microsofts NT för företag. NT-versionerna var stabilare, säkrare och hade bättre nätverksfunktionalitet än vanliga Windows.

1995 lanserades Microsoft Windows 95. I Sverige hyrde Microsoft Globen för sin lanseringsfest. Nu kunde en dator starta direkt i Windows och operativsystemet ändrades från 16 till 32 bitar. Andra premiärer i Windows 95 var Start-menyn och Internet Explorer.

Windows 98 byggde vidare på den enorma succén med Windows 95. Det var särskilt framtaget för att fungera bättre med nymodigheten internet.

Windows Me togs fram för att hantera multimedia, som nu var det stora växande fenomenet. Men Me är känt som en av de instabilaste utgåvorna av Windows.

Windows 2000 var designat för användning på företag, men det användes ofta i konsumentdatorer också. Operativsystemet var superstabilt och säkrare än någon föregångare.

Windows XP var den första utgåvan av Windows där Microsoft slog ihop utgåvorna för konsumenter och företag.
Än i dag är det många som håller Windows XP som sitt favorit-Windows.

Windows Vista fick ett lika dåligt mottagande som Windows Me – av flera anledningar.
Vista var långsamt, instabilt och tungt. De innehöll mycket för tiden avancerad grafik som tog upp mycket av prestandan i dåtidens datorer.

2009 kom så Windows 7 som en efterlängtad ersättare till utskällda Vista. Den kritiserade användarkontrollen tonades ner och Windows 7 var både snabbt och stabilt.

Windows 8 innebar en drastisk omgörning av Windows, som nu var förberett för att styras via en pekskärm.
Problemet var bara att nästan ingen hade någon pekskärm och därför blev det ett ramaskri som krävde Start-menyn tillbaka.
Det ledde fram till Windows 8.1, som blev något av ett sammelsurium av alltsammans.

När Windows 10 kom år 2015 var den gamla Start-menyn tillbaka, om är i modifierat skick. Under åren har det tillkommit funktioner, som Cortana och webbläsaren Edge.
Enligt Microsoft är Windows 10 den sista versionen av Windows och den kommer kontinuerligt att uppdateras med nya funktioner.