Bygg med Lego i datorn

Vi blir aldrig för gamla för att bygga med Lego, men tillgången på legobitar kan snabbt bli ett bekymmer. Det problemet slipper du när du bygger med Lego på datorn i programmet Studio 2.0.

Du kanske kommer ihåg det från när du var barn, eller när du bygger med dina barn eller barnbarn. Mästerverket håller på att ta form, och plötsligt saknas den där avgörande biten. Det kan vara lillebror som har gömt den, eller så har den sugits upp av dammsugaren.

Det är så irriterande när en sådan sak sätter käppar i hjulet för kreativiteten, men det behöver du inte bry dig om längre. Du kommer nämligen aldrig att uppleva att det saknas någon legobit i programmet Studio 2.0, där du bygger med Lego på datorn och aldrig tappar bort eller får slut på klossar.

Programmet är utvecklat i ett samarbete mellan legofantaster och Lego själva. Det ger inte bara möjligheten att bygga allt från enkla legogubbar till storslagna byggnationer, det går även att göra egna steg för steg-instruktioner för dina kreationer och beställa de fysiska legobitarna via programmet – och på så sätt uppföra ditt digitala legobygge i verkligheten.

Hämta filen från pctidningen.se

Allt innehåll på pctidningen.se är testat med de senaste och bästa säkerhetsprogrammen. Vi rekommenderar dock att du alltid har ett uppdaterat antivirusprogram installerat på din dator. PC-tidningen kan inte hållas ansvarigt för eventuella oegentligheter eller förlust av data till följd av installation eller användning av innehållet som du hämtar från vår webbplats eller externa webbplatser som vi länkar till. För att kunna hämta det valda innehållet måste du acceptera ovanstående villkor.