När du surfar privat kommer webbläsaren inte att lagra de sidor som du besöker, inga inloggningsuppgifter eller annan privat information för exempelvis ditt e-post- eller Facebook-konto.
Detta är idealiskt om du vill använda din e-post på en främmande dator, för med Inkognito kan du logga in på konton utan att nästa användare på datorn utan att bekymra dig för att nästa användare på datorn ska kunna komma åt dina meddelanden eller användaruppgifter.
Inkognito betyder inte anonymt
Det är viktigt att skilja mellan begreppen inkognito och anonymt. När en webbläsare är i inkognitoläge innebär det inte att du surfar anonymt.
Webbsidorna som du öppnar kan fortfarande se vad du gör och all aktivitet är synligt för exempelvis internetleverantören.
Om du vill surfa anonymt på riktigt kan du använda webbläsartillägget Disconnect.

I läget Inkognito sparas ingen information om vad du gör lokalt i datorn. Men all aktivitet är fortfarande synligt för exempelvis webbsidorna du öppnar.
Surfa privat i Chrome
- Klicka på de tre prickarna överst till höger och välj Nytt inkognitofönster.
- Nu öppnas ett nytt fönster med svart bakgrund. Det indikerar att det rör sig om ett inkognitofönster, det vill säga att du surfar privat.
Surfa privat i Firefox
- Klicka på de tre strecken överst till höger och välj Nytt privat fönster.
- Nu öppnas ett nytt fönster med lila bakgrund. Det indikerar att det rör sig om ett privat fönster.
Läs mer om Firefox – nyheter, tips och knep
Surfa privat i Edge
- Klicka på de tre prickarna överst till höger och välj Nytt InPrivate-fönster.
- Nu öppnas ett nytt fönster med svart bakgrund. Det indikerar att det rör sig om ett iInPrivate-fönster, det vill säga att du surfar privat.
Redaktionen rekommenderar: Få ett komplett säkerhetspaket nu
PC-tidningen har samlat 10 kraftfulla program i ett komplett säkerhetspaket. Programmen är noga utvalda och kontrollerade och de finns alltid i de senaste versionerna i Fördelszonen.Till varje program finns det även en artikel med instruktioner som hjälper dig att komma i gång med att skydda datorn.
> Just nu får du ett nummer av PC-tidningen samt full tillgång till Fördelszonen för endast 29 kronor.