PC-tidningen avslöjar bedrägerier med usb-minnen.
Usb-bedrägeri

Butikerna lovade kapaciteter på uppåt 2 000 gigabyte, men i många fall var usb-minnena i själva verket på 32 gigabyte.

Avslöjande: Omfattande bedrägerier med usb-minnen

Utländska webbutiker lockar med billiga usb-minnen som är på flera terabyte. PC-tidningen kan nu avslöja att de flesta rymmer mycket mindre. Bedrägerierna är omfattande.

29 oktober 2020 av Henning Dadkhah Rasmussen

Som du kan läsa i det senaste numret av PC-tidningen står bedragarna på kö för att lura dig när du handlar usb-minnen på internet.

Vi har köpt usb-minnen i kända webbutiker som Ebay, Amazon och Wish och i nästan samtliga fall blev vi lurade.

Butikerna lovar usb-minnen som rymmer tusentals gigabyte, men det gör de inte. Långt ifrån.

> Mer att läsa: Smarta tips för usb-minnen

Alltför billigt

Vi har under en tid funderat på hur det kan komma sig att det säljs usb-minnen på upp till två terabyte för någon hundralapp på internet.

På Ebay hittar vi mängder med usb-minnen på både en och två terabyte som säljs för några tior.

Eftersom det låter för bra för att vara sant undersökte vi saken.

> Läs hur vi testade usb-minnen och se resultaten i det senaste numret av PC-tidningen. (Kräver inloggning).

Manipulerade usb-minnen

Vi köpte åtta usb-minnen från en rad kända webbutiker.

När vi fick usb-minnen testade vi dem genom att skriva och läsa data från dem. De falska usb-minnen har nämligen manipulerats, så att Windows visar en högre kapacitet än vad de faktiskt klarar.

Detta är något som inte går att upptäcka i Windows och därför har vi testet samtliga usb-minnen med ett specialprogram som inte låter sig luras utan som visar den faktiska lagringskapaciteten.

5 av 8 usb-minnen falska

Våra omfattande tester visar att fem av de åtta usb-minnen som vi köpte inte höll måttet.

De utlovades vara på en eller två terabyte (1 000 eller 2 000 gigabyte), men i själva verket rymmer de bara 16 eller 32 gigabyte.

Endast ett av de testade usb-minnena hade den kapacitet som stod tryckt på minnet och som vi betalat för.

> Mer att läsa: Lösningen för att kunna spara stora filer på ett usb-minne

Kanske är du intresserad av...