Verbatims Rapier-headset ansluts via usb, vilket bland annat innebär att det fungerar på alla datorer utan att det behövs några särskilda drivrutiner.
Det som gör Verbatims headset speciellt är att det vibrerar i takt med basljudet, något som märks vid exempelvis explosioner Dessvärre lyckades vi inte få i gång funktionen annat än med så hög volym att ljudnivån närmade sig det fysiskt obehagliga.
Även om det hade fungerat vid lägre ljudnivåer är det tveksamt om det hade tillfört något till spelupplevelsen. När det inte handlar om teknik som direkt samarbetar med ett spel, som exempelvis force feedback i styrspakar, känns det bara malplacerat och meningslöst.
Själva ljudet i headsetet saknar den fyllighet och djup som är nödvändig för att göra musik njutbar att lyssna på. Det kan eventuellt duga till spel, men ljudet hade gärna fått vara både fylligare och renare.
Samma sak med mikrofonen. Den ger ett klart och bra ljud till den som lyssnar i andra änden. Det går dock inte att justera mikrofonarmens placering i förhållande till munnen, så det kan kännas som om mikrofonen svävar ute i tomma intet.
• Anslutning: Usb
• Kabellängd: 2 meter
Erbjudande Beställ PC-tidningen nu och få en smart spion-klocka (värde 499:-) på köpet.
Beställ en prenumeration på PC-tidningen för att få tillgång till exklusivt innehåll och särskilda tjänster på vår webbplats.
Ljudet i bärbara datorer är sällan något att yvas över, vilket märks om du vill lyssna på mp3-musik.
Det sitter en till synes alltför liten gummiplugg på headsetets öronpropp, men i praktiken fäster pluggen så bra i ytterörat att headsetet hålls på plats även om man springer och rör sig livligt.
En bra lösning för internetsamtal, men priset är högt och möjligheterna begränsade.
Cd-skivan håller långsamt på att förpassas till de döda mediernas kyrkogård, medan musiktjänster på internet och musikfiler på hårddiskar som spelas upp över hemnätverk håller på att ta över.
Med de här små högtalarna får man lite bättre ljud ur en bärbar dator. De är dessutom så nätta att de är lätta att packa ned. Det följer med en enkel skyddspåse att lägga högtalarna i.
När det ska skickas musik från ett rum i huset för uppspelning i ett annat, är Sonos en av de lite dyrare lösningarna.
När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!