I övrigt är det frågan om en ordinär hårddisk på 500 gigabyte. Hårddisken får all ström den behöver via usb-kontakten.
När vi använder hårddisken första gången visar skärmen att 465 gigabyte är lediga. Det beror på den gamla klassiska begreppsförvirringen att det finns två sätt att beräkna hårddiskutrymme. Det följer med en lapp som reder ut problemet, men nog hade det varit bättre om skärmen visade utrymmet i enlighet med den standard som används på kartongen.
Testresultaten visar en tämligen skral läshastighet på 20,1 megabyte/sekund och en söktid på 18 millisekunder. Några hastighetsrekord är det inte tal om.
Vid närmare undersökning visar det sig att hårddisken är formaterad med det gamla filsystemet FAT32, som inte är lika stabilt som gällande NTFS och som inte kan hantera stora filer, exempelvis videofiler. När vi delar upp hårddisken i två partitioner med NTFS på den ena, överraskar Verbatim Insight igen genom att bara visa det lediga utrymmet på den första partitionen. Det är opraktiskt.
Slutsatsen är att det snygga skalet och den uppseendeväckande skärmen döljer en långsam hårddisk med ett antikt filsystem. Tycker du att skärmen verkar nyttig och kan leva med begränsningarna, fungerar hårddisken i och för sig perfekt. Annars finns det många alternativ i samma prisklass.
• Kapacitet: 500 gigabyte
• Filsystem: FAT32
• Läshastighet: 20,3 megabyte/sekund
• Snittsöktid: 18,1 ms
Erbjudande Beställ en prenumeration och få en digital väderstation med inbyggd väderutsikt. Den smarta väderstationen har inbyggt alarm och kan automatiskt hämta väderutsikter och klockslag från din dator.
Beställ en prenumeration på PC-tidningen för att få tillgång till exklusivt innehåll och särskilda tjänster på vår webbplats.
En utmärkt och billig (jämfört med andra 160-gigabytehårddiskar) extern hårddisk, som kopierar snabbt. Rekommenderas.
Den externa hårddisken Iomega Professional Desktop är skyddad av ett rejält chassi i aluminium, vilket inte minst märks på vikten. Den används med fördel liggande på skrivbordet, bland annat för att den är så tyst att den inte märks.
För inte så länge sedan var det en grannlaga uppgift att installera en nätverkshårddisk och få den att fungera. Så är det inte längre.
Det finns ingen anledning att vänta i timmar på att säkerhetskopian ska sparas. Nya snabba externa hårddiskar med usb 3.0 håller på att ta över marknaden. Vi testar tolv externa hårddiskar.
Synologys kompakta server rymmer hela fyra hårddiskar invändigt plus tre till via usb- eller e-SATA-portarna. Det går bra med såväl 3,5- som 2,5-tumshårddiskar och den maximala kapaciteten är hela tolv terabyte. Två fläktar på baksidan ser till att servern inte överhettas.
Genom att kombinera ett MicroSD-kort med en adapter för det vanliga SD-formatet går det att använda samma kort i kortläsare, kameror, telefoner och annan elektronisk utrustning.
När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!