Samsung N210

Trots att det finns mängder med minibärbara på marknaden har Samsungs nya N210 sitt existensberättigande. Det är en minibärbar som man tycker om att använda.

Pris:

3.500,00 kr
Kontrollera priser

Vårt betyg:

Läsarnas betyg:

 

Formgivningen är läcker, den är härligt tyst, batteritiden är väl tilltagen och prestandan går inte att klaga på.
N210 levereras med operativsystemet Windows 7 Starter, som är en sorts mini­version av Windows 7. Det finns även ett andra operativsystem inbyggt som kör parallellt med Windows. Det är Linux­baserat och startar mycket snabbare än Windows. ­Eftersom det har en webbläsare går det kvickt att starta upp datorn om man bara vill surfa lite.

Datorn är överlag snabb och fungerar bra med Windows 7, dessutom är batteritiden godkänd. Vid konstant bruk med Windows, där man surfar med flera öppna fönster och skriver lite i Word, räcker batterierna i 4 timmar och 15 minuter. Det är inte bäst, men det duger.

Både skärmen och tan­gentbordet fungerar bra och vi glömmer snabbt att vi faktiskt sitter vid en minibärbar och inte vid en vanlig bärbar pc. Skärmens upplösning är på 1 024x600 pixel, vilket är normalt för mini­bärbara. Bilden är ovanligt klar, vilket är mer ovanligt i den här dator­kategorin. Det beror på att skärmen är av en ljusstark LED-typ, som är så bra att ­datorn kan användas utomhus i dagsljus

Fakta

• Processor: Intel Atom
N450-processor med
1,66 GHz och NM10-chipset
• Grafik: Intel GMA3150
• Skärmstorlek: 10,1 tum, LED
• Skärmupplösning: 1 024x600
• Ramminne: 1 gigabyte
• Hårddisk: 250 gigabyte
• Trådlöst nätverk: 802.11b/g/n
• Vikt: 1,34 kilo
• Operativsystem:
Windows 7 Starter

  • Annorlunda design

  • Tyst

  • Bra skärm

  • Bra tangentbord

  • 3G kräver usb-enhet

Externa länkar
Läs mer om...
Gratis webbsida

Gratis webbsida

Bonus Alla som prenumererar på PC-tidningen får en egen webbplats utan extra ...

Läs mer

Säker backup på internet

Säker backup på internet

Bonus Det säkraste sättet att förvara kopior av viktiga filer är att spara dem på ...

Läs mer

Få koll på vädret

Få koll på vädret

Erbjudande Beställ en prenumeration och få en digital väderstation med inbyggd ...

Läs mer här

Är din PC långsam?

Med boken "Full fart på din dator – steg för steg" i handen har du redan tagit det första steget mot en betydligt ­snabbare dator. Tillsammans med boken får du programmet Magix PC Check and Tuning 2011 som i vanliga fall kostar 325 kronor.

Läs mer

Gratis nyhetsbrev

Skriv in e-postadress och klicka på "Beställ".

PC-tidningen
Mest lästa
Dell M1330 XPS

Dell M1330 XPS

Kompakt dator med betydligt mer hästkrafter än i konkurrerande lättvikts-pc.

Läs mer

Bra dator med dåligt tangentbord

Bra dator med dåligt tangentbord

Det räcker inte att en dator är liten och fjäderlätt – den får gärna se genomtänkt ut också

Läs mer

Form före funktion

Form före funktion

HP:s nya serie av superbärbara består av en lättviktsversion med 13-tumsskärm samt en lite större modell med en skärm på 15,6 tum och en vikt på 2,4 kilo. Det är den vi testar här. Det följer med en extern dvd-enhet i matchande design.

Läs mer

Nyaste
Kraftfull ultrabärbar med hög kvalitet

Kraftfull ultrabärbar med hög kvalitet

ASUS Zenbook UX31 är stora­syster till UX21, som vi testade i förra numret. UX31 är endast en millimeter tjock på tunnaste stället, så det finns inte plats för någon optisk enhet.

Läs mer

Elegant och mycket snabb bärbar

Elegant och mycket snabb bärbar

Denna blodröda dator är både liten och lätt. Designen är stilren genomtänkt, vilket gör det enkelt att använda mus och tangentbord.

Läs mer

Kompakt dator med för lite muskler

Kompakt dator med för lite muskler

Shuttles nya dator är fullständigt knäpptyst. Det ganska kompakta chassit saknar nämligen fläktar och genom att montera en ssd-enhet har Shuttle även fått bort hårddisk­ljudet.

Läs mer