NEC EA222WMe

Japanska NEC har tillverkat bildskärmar i många år, men främst koncentrerat sig på företagsmarknaden. Nu är det dock dags för vanliga konsumenter att ta del av NEC:s kunnande.

Pris:

3.500,00 kr
Kontrollera priser

Vårt betyg:

Läsarnas betyg:

 

EA222WMe är en 22-tummare som enligt NEC är ­den energisnålaste i världen. Den drar 13 watt, vilket är mindre än hälften av vad andra motsvarande skärmar behöver. Den låga strömförbrukningen kommer sig av att lcd-panelen belyses med lysdioder i stället för traditionella lysrör. Dessutom finns det en så kallad Ecofunktion som anpassar ljusstyrkan efter omgivningen. Problemet med den här funktionen är att den även påverkar bildkvaliteten negativt. Det är bättre att stänga av funktionen och reglera ljusstyrkan på egen hand, då blir inte bilden sämre.

Vi mäter strömförbrukningen till 11,8 watt, vilket är mycket lågt. En vanlig 22-tumsskärm av lcd-typ drar mellan 25 och 40 watt.
Bildkvaliteten är aldrig bättre än medelbra. Färgerna är tämligen naturliga, men EA222WMe har för låg kontrast och det saknas djup i mörka färger. Resultatet är en platt bild utan intensitet. Dessutom är betraktningsvinkeln liten.

NEC:s skärm passar trots allt bättre på ett kontor, där bildkvaliteten räcker gott. Ergonomin är dessutom på topp eftersom skärmen kan vinklas, justeras i höjdled och vridas.

Fakta

• Storlek: 22 tum
(1 680x1 050 pixel)
• Responstid: 5 ms
• Videoingångar: Vga, dvi,
DisplayPort
• Mått: 51x38x22 mm (inkl. fot)
• Vikt: 7 kilo

  • Fin färgåtergivning

  • God ergonomi

  • Låg energiförbrukning

  • Dålig kontrast och svärta

  • Sämre bildkvalitet i Eco-läge

Externa länkar
Läs mer om...
Gratis webbsida

Gratis webbsida

Bonus Alla som prenumererar på PC-tidningen får en egen webbplats utan extra ...

Läs mer

Säker backup på internet

Säker backup på internet

Bonus Det säkraste sättet att förvara kopior av viktiga filer är att spara dem på ...

Läs mer

Få koll på vädret

Få koll på vädret

Erbjudande Beställ en prenumeration och få en digital väderstation med inbyggd ...

Läs mer här

Är din PC långsam?

Med boken "Full fart på din dator – steg för steg" i handen har du redan tagit det första steget mot en betydligt ­snabbare dator. Tillsammans med boken får du programmet Magix PC Check and Tuning 2011 som i vanliga fall kostar 325 kronor.

Läs mer

Gratis nyhetsbrev

Skriv in e-postadress och klicka på "Beställ".

PC-tidningen
Mest lästa
Asus VG236HE

Asus VG236HE

Spel blir aldrig vad de var, när du har spelat i tre dimensioner.

Läs mer

LG PS8000

LG PS8000

Stor tv till litet pris

Läs mer

Mångsidig skärm från grafikspecialisterna

Mångsidig skärm från grafikspecialisterna

Japanska Eizo har i många år koncentrerat sig på bildskärmar för den grafiska marknaden, men nu vill företaget ta med sig sin berömda bildkvalitet till datorspelarna.

Läs mer

Nyaste
Flexibel bildskärm med härliga färger

Flexibel bildskärm med härliga färger

Stativet är det första vi lägger märke till på den här bildskärmen. Det är stort, fast monterat och har höjdreglering. Skärmen kan även vridas 90 grader så att den står på högkant.

Läs mer

Superbild på 21 tum

Superbild på 21 tum

Billiga bildskärmar har oftast en mycket liten betraktningsvinkel. Det är helt enkelt omöjligt att se bilden om man sitter det minsta snett. Koreanska LG säger sig nu ha löst det problemet i sin billiga bildskärm IPS225V.

Läs mer

Mycket skärm för lite pengar

Mycket skärm för lite pengar

Med sina 27 tum är denna skärm i storlek med en tv, och full hd-upplösning samt inbyggda högtalare gör att den är bra på att visa film.

Läs mer