Det finns ingen anledning att stressa iväg och byta ut Windows XP mot det nyare Windows Vista om du är rädd för att inte kunna få den hjälp du behöver om det uppstår problem med datorn. Visserligen klargjorde Microsoft vid lanseringen av Vista i januari 2007 att de tänkte avsluta supporttjänsterna för Windows XP Home och Windows XP Media Center i slutet av januari 2009. Men nu är det just dessa supporttjänster som förlängs till och med 2014.
Samtidigt har Microsoft meddelat att Windows 7, uppföljaren till Vista kommer att släppas på marknaden i början av 2010.
Windows XP lanserades i oktober 2001, så när den förlängda supporttiden löper ut kommer operativsystemet att ha mer än 12 år på nacken, vilket måste sägas vara högst osedvanligt för programvara. Som jämförelse har Microsoft planerat att tillhandahålla support för Windows Vista i sammanlagt 10 år fram till april 2017.
Erbjudande Beställ PC-tidningen nu och få en smart spion-klocka (värde 499:-) på köpet.
Beställ en prenumeration på PC-tidningen för att få tillgång till exklusivt innehåll och särskilda tjänster på vår webbplats.
Microsoft uppdaterar sin lagring i molnet, och låter dig synkronisera mappar på din dator med internet. Vi visar hur du kommer i gång.
Med en helt ny funktion i Microsofts chattprogram Live Messenger kan du se tv-sändningar tillsammans med dina vänner - även om ni sitter i var sin ända av landet.
Ferrari samarbetar med antivirusföretaget Kaspersky om en specialversion av säkerhetsprogrammet Kaspersky Internet Security 2011.
Microsoft uppdaterar sin lagring i molnet, och låter dig synkronisera mappar på din dator med internet. Vi visar hur du kommer i gång.
Microsoft har släppt en förhandsversion av sitt kommande operativsystem Windows 8
Det kommer hela tiden mer information om nästa version av Windows. Nu har Microsoft släppt logotypen för Windows 8.
När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!