Den är inte tillräckligt snabb. Så måste personerna bakom IBM:s superdator Blue Gene ha tänkt om den tidigare versionen av apparaten, som bara klarade 280 biljoner beräkningar i sekunden.
Följaktligen har de utvidgat datorn med 2048 processorkärnor. Det betyder nästan en fördubbling av prestandan och med 478,2 biljoner beräkningar i sekunden placerar sig den nya Blue Gene långt framför nummer två på listan över superdatorer.
Och för dem av oss som inte riktigt har koll på hur många nollor som ingår i en biljon skriver vi ut det ofattbara talet i sin helhet: 478 200 000 000 000 beräkningar i sekunden.
Erbjudande Beställ en prenumeration och få en digital väderstation med inbyggd väderutsikt. Den smarta väderstationen har inbyggt alarm och kan automatiskt hämta väderutsikter och klockslag från din dator.
Beställ en prenumeration på PC-tidningen för att få tillgång till exklusivt innehåll och särskilda tjänster på vår webbplats.
HP hoppas att deras böjbara skärmar ska bli bra nog för att fungera i elektroniska böcker och e-tidningar. Så småningom kan de även passa bra i bärbara enheter av olika slag.
Nvidia 3D Vision kräver en bildskärm som klarar 120 hertz. Glasögonen stänger bilden för ett öga i taget och på så sätt upplever man bilden i 3d.
Microsoft Explorer Mini Mouse är den nya BlueTrackmusen för bärbara datorer. Usb-mottagaren för datorn kan förvaras i ett fack under musen som då stängs av.
Japanska forskare vill få oss att interagera mer med våra växter.
Nokia har tagit patent på teknik som gör det möjligt med vibrerande tatueringar.
Det går att avgöra vem det är som skriver på ett tangentbord. Det hävdar tyska och israeliska forskare som har tagit fram ett program som analyserar hur att tangentbord används.
När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!