Intel Pentium. Att produktnamnet låter bekant är inte så konstigt. Sedan mitten av 1990-talet har Intels processorer hetat Pentium.
Men nu byter de namn. I framtiden kommer Intels processorer att heta Atom. Detta har en talesman från det amerikanska företaget meddelat. Hittills har den framemotsedda nyskapelsen gått under täcknamn som Silverthorne Diamondville och Menlow.
Men det är inte bara namnet som är nytt. De nya Atom-processorerna kommer både att kunna användas i bärbara och stationära pc. Och det med lägre strömförbrukning och lägre priser. En speciell variant kommer till och med att få plats i mediaspelare och mobiltelefoner.
Den nya Atom-processorns 517 miljoner transistorer har klämts in på bara 25x25 millimeter.
Erbjudande Beställ en prenumeration och få en digital väderstation med inbyggd väderutsikt. Den smarta väderstationen har inbyggt alarm och kan automatiskt hämta väderutsikter och klockslag från din dator.
Beställ en prenumeration på PC-tidningen för att få tillgång till exklusivt innehåll och särskilda tjänster på vår webbplats.
HP hoppas att deras böjbara skärmar ska bli bra nog för att fungera i elektroniska böcker och e-tidningar. Så småningom kan de även passa bra i bärbara enheter av olika slag.
Nvidia 3D Vision kräver en bildskärm som klarar 120 hertz. Glasögonen stänger bilden för ett öga i taget och på så sätt upplever man bilden i 3d.
Japanska forskare vill få oss att interagera mer med våra växter.
Japanska forskare vill få oss att interagera mer med våra växter.
Nokia har tagit patent på teknik som gör det möjligt med vibrerande tatueringar.
Det går att avgöra vem det är som skriver på ett tangentbord. Det hävdar tyska och israeliska forskare som har tagit fram ett program som analyserar hur att tangentbord används.
När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!