Väldigt många pc-användare känner sig hemvana i Windows XP och ser därför ingen anledning att byta ut ett välfungerande operativsystem mot ett nytt. Men efter den 30 juni levereras nya datorer inte längre med Windows XP.
Det har fått den amerikanska it-webbplatsen Infoworld att sätta i gång en underskriftsinsamling som ska övertyga Microsoft att fortsätta sälja Windows XP separat och tillsammans med nya datorer.
Infoworld har lagt upp en klocka på nätet som räknar ner till Windows XP:s utgång. I skrivande stund har cirka 60 000 personer registrerat sitt stöd.
Erbjudande Beställ PC-tidningen nu och få en smart spion-klocka (värde 499:-) på köpet.
Beställ en prenumeration på PC-tidningen för att få tillgång till exklusivt innehåll och särskilda tjänster på vår webbplats.
Med gratisprogrammet Lookout ger Microsoft dig möjlighet att överblicka inkorgen i programmet Outlook.
Google Gmail kan nu användas för att videochatta. Allt som behövs är ett tillägg i webbläsaren.
Chrome är en ny webbläsare från Google. Det finns en svensk testversion att ladda hem nu.
Allt mer av din arbetstid går åt till att leta efter den information du behöver, en jakt som inte alltid är framgångsrik.
Microsoft uppdaterar sin lagring i molnet, och låter dig synkronisera mappar på din dator med internet. Vi visar hur du kommer i gång.
Internet Explorer är fortfarande den överlägset vanligaste webbläsaren. Och Microsoft fortsätter dra ifrån konkurrenterna.
När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!