Search Komputer for alle

Jätteskärm från Panasonic

Elektroniktillverkaren Panasonic har på CES-mässan i Las Vegas presenterat en enorm plasma-tv på 150 tum. Bland nyheterna från tillverkaren finns också prototyper av en ultratunn tv och en elsnål 42-tumsskärm.

På mässan Consumer Electronics Show (CES), som hålls i Las Vegas, presenterade Panasonic tre av sina senaste prototyper av plasma-plattskärmar. De visade bland annat upp en gigantisk tv på 150 tum, en supertunn 50-tumsskärm och en energisnål 42-tumsmodell.

Man får ha ett vardagsrum av stora dimensioner för att sätta upp den stora plasma-tv:n, som enligt tillverkaren själv är den största i världen, på väggen. Tv:n är nämligen inte mindre än 3,31 meter lång och 1,87 meter hög och har en bildupplösning på 8,84 miljoner pixlar.

Panasonic visade också fram en annan ytterlighet på mässan: deras supertunna 50-tums plasma-tv. Tv:n är bara 24,7 mm djup och en fjärdedel så tunn som Panasonics tidigare plasma-modeller.

Dessutom presenterade de en prototyp av deras nya energieffektiva skärm på 42 tum, späckad av ny energisparande teknik, som enligt Panasonic reducerar energiförbrukningen till hälften jämfört med tillverkarens tidigare modeller.

Slipp kabeldragning - Få trådlös audioöverföring hemma

Slipp kabeldragning

Erbjudande Undgå irriterande kabeltrassel. Få trådlös audioöverföring hemma, från din dator eller mp3-spelare, tillsammans med en prenumeration på PC-TIDNINGEN.

Läs mer

Tävlingar

Tillsammans med Verbatim lottar vi ut tolv paket med blandade prylar till din dator.

Läs mer

Gratisprogram

PC-tidningen har valt ut de bästa åt dig.

Läs mer

Gratis nyhetsbrev

Skriv in e-postadress och klicka på "Beställ" eller "Avbeställ".

PC-tidningen
Mest lästa

Världens snabbaste hårddisk

Kan din hårddisk inte hålla tempot uppe när du arbetar med stora videofiler eller spelar tunga 3d-spel? Då ska du skaffa en VelociRaptor, här får du drag under galoscherna!

Läs mer

Allt i ett-dator med pekskärm

Datortillverkaren MSI har ­uppenbarligen låtit sig inspireras av Apples datorer när de utvecklade Wind Top AE2010.

Läs mer

Mikroprojektor att ta med

Samsungs nya lilla projektor på sju gånger sju centimeter väger 210 gram

Läs mer

Nyaste

Mikroprojektor att ta med

Samsungs nya lilla projektor på sju gånger sju centimeter väger 210 gram

Läs mer

Världens snabbaste hårddisk

Kan din hårddisk inte hålla tempot uppe när du arbetar med stora videofiler eller spelar tunga 3d-spel? Då ska du skaffa en VelociRaptor, här får du drag under galoscherna!

Läs mer

Mp3-spelare med gott om plats

Nya versioner av Creatives bärbara mediespelare ZEN X-Fi Style har hittat ut i butikerna.

Läs mer