200000 boksidor på internet

Projekt Runeberg uppe i 200000 boksidor

Det nordiska litteraturprojektet Runeberg, som ska ge oss tillgång till all nordisk litteratur på internet, nådde i slutet av juni fram till sin 200000:e sida. Projekt Runeberg startades år 1992 av svenska studenter och besöks av omkring 200000 personer varje månad.

Gratis webbsida

Gratis webbsida

Bonus Alla som prenumererar på PC-tidningen får en egen webbplats utan extra ...

Läs mer

Säker backup på internet

Säker backup på internet

Bonus Det säkraste sättet att förvara kopior av viktiga filer är att spara dem på ...

Läs mer

Smart spion-klocka

Erbjudande Beställ PC-tidningen nu och få en smart spion-klocka (värde 499:-) på köpet.

Läs mer

Smart spion-klocka
Gratis nyhetsbrev

Skriv in e-postadress och klicka på "Beställ".

FLER FÖRDELAR!

Beställ en prenumeration på PC-tidningen för att få tillgång till exklusivt innehåll och särskilda tjänster på vår webbplats.

Beställ en prenumeration

PC-tidningen
Mest lästa

IE 8 till XP Media Center

Även om Microsofts webb­läsare Internet Explorer 8 har funnits på svenska ett tag nu till både Windows XP och Windows Vista, är det först nyligen som det har gått att uppdatera Windows XP Media Center Edition

Läs mer

Videochatta i Gmail

Google Gmail kan nu användas för att videochatta. Allt som behövs är ett tillägg i webbläsaren.

Läs mer

Promenera virtuellt i Stockholm

Promenera virtuellt i Stockholm

Två miljoner bilder ligger till grund för tjänsten Gatubilder från Hitta.se. Det går att titta runt i 360 grader.

Läs mer

Nyaste
Internet Explorer allt populärare

Internet Explorer allt populärare

Internet Explorer är fortfarande den överlägset vanligaste webbläsaren. Och Microsoft fortsätter dra ifrån konkurrenterna.

Läs mer

Påverka innehållet i Sveriges Radio

Påverka innehållet i Sveriges Radio

Sveriges Radio lanserar nu en helt ny sajt där lyssnarna kan vara med och påverka innehållet i radioprogrammen.

Läs mer

Facebook inbjuder till tävling

Facebook inbjuder till tävling

För tredje året i rad får matematiker och programmerare möjligheten att vara med i tävlingen Hacker Cup som anordnas av Facebook.

Läs mer

Skapa en profil

När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!

Skapa din profil här