Toppmodellen i den nya familjen heter Kindle Fire. Den har en färgskärm på sju tum och den kan inte bara användas för att läsa böcker och tidningar utan passar även till film, tv, spel, musik, program och surfning på webben. I USA kostar Kindle Fire 199 dollar (cirka 1450 kronor). Det är första gången som Amazon tar upp kampen mot Apples iPad på riktigt. Amazon säljer inte bara böcker utan även musik, filmer och tv-underhållning.
Billigast är Kindle Base Model som har en monokrom skärm och en styrplatta med fyra knappar i stället för tangentbord. Den kostar 79 dollar (cirka 570 kronor). För 139 dollar (cirka 1000 kronor) får man Kindle Touch med tryckkänslig skärm och en batteritid på två månader. För 50 dollar till får man denna platta med 3G.
Erbjudande Beställ PC-tidningen nu och få en smart spion-klocka (värde 499:-) på köpet.
Beställ en prenumeration på PC-tidningen för att få tillgång till exklusivt innehåll och särskilda tjänster på vår webbplats.
Har du till exempel en skrivare som du gärna vill flytta till ett annat rum, utan att behöva rådda med skrivarservrar och nätverkskablar, har Binärteknik lösningen
Det nya Wireless Comfort Desktop 5000-paketet från Microsoft innehåller det första tangentbordet på marknaden som har särskilda funktioner för Windows Vistas efterföljare, Windows 7.
En ny standard för grafikkort är på gång. Den kallas PCI Express och är dubbelt så snabb som den gamla AGP-standarden. Data överförs nu med hastigheter av fyra gigabyte per sekund.
När du har lagt upp en användarprofil hos oss får du vårt nyhetsbrev samt tillgång till särskilt innehåll. Skapa en profil, det är gratis!