CeBIT 2008 har inletts

Världens största it-mässa i tyska Hannover har slagit upp portarna till årets utställning, som även i år bjuder på spännande elektroniknyheter.

Precis som vanligt vimlar det så här i början av mars av utställare, nyfikna, återförsäljare och annat löst folk på världens största it-mässa, CeBIT, i Hannover. Och som alltid väntar vi alla spänt på vilka fantastiska innovationer vi snart får se ute i butkerna.

I år har det särskilt fokuserats på ultrakompakta bärbara datorer, som i stället för hårddisk har de nya SSD-enheter, som fungerar precis som kamerans minneskort. Men det finns andra goda nyheter för miljön och din plånbok. Många tillverkare väntas visa upp datorer och skärmar som mer energisnåla än någonsin, så att du både skonar miljön och sparar pengar. När det gäller mobiltelefoner kan du förvänta dig fler modeller med inbyggd gps samt kommande modeller med inbyggd digital tv.

Vi befinner oss självfallet på mässan och kommer under de närmaste dagarna att rapportera om alla spännande nya produkter som presenteras på CeBIT.

Säker backup på internet

Säker backup på internet

Bonus Det säkraste sättet att förvara kopior av viktiga filer är att spara dem på ...

Läs mer

Gratis webbsida

Gratis webbsida

Bonus Alla som prenumererar på PC-tidningen får en egen webbplats utan extra ...

Läs mer

Få koll på vädret

Erbjudande Beställ en prenumeration och få en digital väderstation med inbyggd väderutsikt. Den smarta väderstationen har inbyggt alarm och kan automatiskt hämta väderutsikter och klockslag från din dator.

Läs mer här

Få koll på vädret
Är din PC långsam?

Med boken "Full fart på din dator – steg för steg" i handen har du redan tagit det första steget mot en betydligt ­snabbare dator. Tillsammans med boken får du programmet Magix PC Check and Tuning 2011 som i vanliga fall kostar 325 kronor.

Läs mer

Gratis nyhetsbrev

Skriv in e-postadress och klicka på "Beställ".

PC-tidningen
Mest lästa
Är Netlog farligt?

Är Netlog farligt?

Många av våra läsare har på senare tid fått e-post från vänner och bekanta som uppmanar dem att logga in på webbtjänsten Netlog och skapa en profil där för att titta på vännernas bilder. Vad är då Netlog för något? Är det en riktig tjänst eller något skumt?

Läs mer

Google översätter webbsidan

Google översätter webbsidan

Nu finns det hjälp att få när du hamnar på webbsidor som är skrivna på språk du inte förstår. Google har lagt till tio nya språk till sin översättningsfunktion som på några få sekunder översätter webbsidor från ett språk till ett annat.

Läs mer

Blogg på din 123minsida

Blogg på din 123minsida

Nu kommer det goda nyheter för alla användare av 123minsida som har något att säga världen. Alla som prenumererar på PC-tidningen får en egen webbplats på 123minsida helt gratis. Läser du inte tidningen kan du pröva tjänsten gratis i en månad.

Läs mer

Nyaste
Vattentät kamera från Canon

Vattentät kamera från Canon

Lagom till sommaren släpper Canon uppföljaren till den vattentäta kameran PowerShot D10, som kom för tre år sedan.

Läs mer

Påverka innehållet i Sveriges Radio

Påverka innehållet i Sveriges Radio

Sveriges Radio lanserar nu en helt ny sajt där lyssnarna kan vara med och påverka innehållet i radioprogrammen.

Läs mer

Skydda din iPad

Skydda din iPad

Klarar du dig inte utan din iPad på semestern kan du ta med den överallt, till och med på stranden. Bara du skyddar den.

Läs mer