Det finns anslutningar för mp3-spelare och lurar, plus en usb-port som kan användas för att uppgradera radions fasta program. Den som vill slippa alla sladdar kan köpa ett uppladdningsbart batteripaket. En laddning räcker till 20 timmars användning.
Stationerna ställs in med autosökningen, vilket på DAB-bandet är överstökat på omkring tio sekunder. Fm-bandet är besvärligare eftersom stationerna måste upptäckas och lagras en åt gången, men det är avklarat på några minuter. Efter stationsinställningarna fungerar radion i stort sett som en gammal vanlig transistorradio. Det krävs bara lite eftertanke för att lära känna knapparna, men funktionerna är genomtänkta och lätta att lära sig. Den lilla skärmen är till ganska god hjälp, den har en bra ljusstyrka och det är inga problem att se vad det står.
Ljudet är genomgående bra utan att vare sig bas eller diskant tar överhanden. Den inbyggda högtalaren erbjuder inte stereo, men ansluts lurar eller externa högtalare får mam förstås stereoljud. Radion kan även fungera som högtalare för en mp3-spelare eller en dator. Bortsett från att ljudet bara är mono är det betydligt bättre än i de flesta bärbara datorer.
Läs fler tester och nyheter i PC-tidningen
Beställ tidningen här
• Radio: FM, DAB, DAB+
• Uteffekt: 1,6 watt
• Högtalare: 3 tum
• Strömförbrukning: 2,5 watt
• Mått: 14x13x6 centimeter
Pures bordsstereo spelar upp ljud från i stort sett vilket håll som helst. Den innehåller både fm- och DAB-radio.
Den som någon gång har lyssnat på musik under en flygresa vet att man måste dra upp ljudvolymen till max för att överhuvudtaget höra någonting.
Det blir ganska häftigt när man skruvar fast diskant- och mellanregisterelementen på en röktonad plexiglasskiva och låter formen på glaset gå igen i baslådan.
Cd-skivan håller långsamt på att förpassas till de döda mediernas kyrkogård, medan musiktjänster på internet och musikfiler på hårddiskar som spelas upp över hemnätverk håller på att ta över.
Med de här små högtalarna får man lite bättre ljud ur en bärbar dator. De är dessutom så nätta att de är lätta att packa ned. Det följer med en enkel skyddspåse att lägga högtalarna i.
När det ska skickas musik från ett rum i huset för uppspelning i ett annat, är Sonos en av de lite dyrare lösningarna.